Proč jedeme jógovat zrovna do Mirtosu?

V říjnu 2019 nás čeká druhý jógový pobyt na Krétě. První jsme zažili v červnu a bylo to tak úchvatné, že to prostě musíme dát ještě jednou.

Proč zrovna do Mirtosu? Tahle myšlenka se zrodila ve snovém prostoru mezi dvěma hlavami. Jedna hlava byla moje a ta druhá Leonky z Bakalika.

Leonka sem jezdí x-krát za rok už několik let, a je tedy logicky na Krétě jako doma. Já a moje ivousí jóga jsme měly k Leonce vždycky blízko, protože naše první tématické workshopy a přednášky o čakrách, yamách a niyamách se odehrávaly právě u Leonky v Bakaliku. A tak jsme se rozhodly pobyt uspořádat spolu – jak jinak než v Mirtosu.

Ten hlavní důvod ale moc lidí neví.

Kdysi dávno jsme s Leonkou na Krétu vyrazili jen tak na dovolenou – a tam se zrodilo moje první skutečné nutkání učit jógu. Bylo to právě na pláži v Mirtosu. Každé ráno jsem se věnovala své jógové praxi. Pár lidí se ke mně přidalo a poprosilo mě, abych jim v tom pomohla. A ejhle, ono mě to nějak chytlo.

Když jsem tedy letos hledala místo, kde uspořádat svůj první jógový pobyt, asi chápete, že to jinak dopadnout nemohlo.

Mirtos je nádherné místo.

Představte si malou vesničku v zátoce, obejmutou ze všech stran kopci a nedalekými horami. Pláž plnou pestrobarevných oblázků, které prostě nechápete. Vodu, skrz kterou jasně vidíte vlnky na písčitém dně, i když si zaplavete docela daleko od břehu. Vedle pláže molo. A tavernu na taverně. A sem tam obchůdek, kam musíte. Jako fakt musíte.

Protože jsem nadšenec do jídla, dovolte mi vám přiblížit dva zásadní detaily toho úchvatného obrázku, co se vám zrovna rýsuje v hlavě – 1. nákup potravin a 2. posezení v taverně.

 1. Takže vstoupíte do obchůdku s potravinami. A zjistíte, že se vám sbíhají sliny při pohledu na rajčata (na rajčata!). Urvete si pár lokálně vypěstovaných banánů přímo z větve a jdete si pro olivy, protože i kdybyste olivy nejedli, ty krétské zblajznete, ani netušíte jak. Nákup završíte horským čajem Malotira a možná po cestě čapnete ještě na slunci sušený chléb na Dakos. Jiná snídaně je na Krétě snad nemyslitelná. Nebo svačina. Anebo hlavní jídlo.
 2. Když si chcete dát opravdu do nosu, na oběd nebo na večeři vplujete do jedné z taverniček. Vybrat si do které je skoro nereálné, a skoro jedno, protože všude se budete oblizovat stejně. Objednáte si ve skupině lidí haldu předkrmů a jedno dvě hlavní jídla. Na stůl přistává mísa s božským pečivem a olejem, kterému samozřejmě neodoláte, a pak toho litujete, protože náhle se celý stůl plní nadpozemskými dobrotami. Plněné vinné listy Dolmadakia. Cuketové placičky. Grilovaná zelenina. Moussaka. Plněné papriky a rajčata. Všichni dohromady ochutnáváte a nevěřícně kroutíte hlavou. Olivový olej teče po bradě. A pak je najednou po všem. Podle krétských zvyků je vhodné nechat pár kousků nedojedeného jídla na talíři, ale to se vždycky nějak vymkne kontrole a vy koukáte na talíře vymetené chlebem úplně dočista a uvědomíte si, že jste si tu nádheru chtěli vyfotit a nestihli jste to.

Když zrovna nenakupujete nebo nekonzumujete jídlo, tak většinou jen žasnete. Prostě žasnete. Podnětů k žasnutí je tu mnoho. Spletité, mozaikovitě dlážděné uličky, domky s terasami, obchůdky plné jedinečného lokálního zboží, příjemný vítr, všude samé květináče, koťátka, sliční Řekové, no anebo prostě moře. TO MOŘE. Moře v Mirtosu je klidné, ale nebojte, i tak šplouchá. Ten zvuk je přece na tom to nejlepší, řeknete si. A pak vklouznete do vody a ne-ne, to ta voda. Průzračná, vše-očišťující, rytmická, jemnosilná a zářivá. Plná oblázků, které hrají barvami tak nepochopitelně, že si je všechny chcete sbalit do kufru a vzít domů. A i když víte, že to je nesmysl, protože jejich krása spočívá v té zářivé vodě a v tom momentu tady a teď, stejně si jich pár seberete.

A proč ne.

Mám jich doma už haldu, ale vím, že v říjnu si naberu další.

5 komentářů u „Proč jedeme jógovat zrovna do Mirtosu?

 1. Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so
  I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

  1. Hey there, I have no coding skills whatsoever but I do have an IT friend who has helped me put this together. I believe you don’t need any coding skills though. I am doing this on the WordPress platform, where none of that is needed. Good luck!

Komentáře nejsou povoleny.