Shanka Prakshalana není sprosté slovo

Než se pustím do detailního popisu toho, co jsem v Indii se Shanka Prakshalanou zažila, zmíním, že jde o jednu z těch Kriya technik, na které se většina mých známých netváří moc nadšeně nebo snad chápavě.

Když někomu vyprávím, co to je, na oplátku se na mě běžně valí strach v očích, znechucený výraz a kroucení hlavou.

Jestli vás zajímá, kde leží pravda, doporučuji vám nejdříve se informovat, co to vlastně ty Kriya techniky jsou.

Informováno? Výborně. Teď už můžeme přistoupit k té naší milé Shance.

Co je Shanka Prakshalana?

Shanka Prakshalana je intenzivní očista celého trávicího traktu. Ve zkratce to znamená, že postupně pijete docela úctyhodné množství slané vody a provádíte přitom opakovaně sérii cviků, které vodu urychleně prohánějí vaším trávicím systémem.

Voda cestou posbírá valnou většinu starých nánosů, usazenin, nestráveného jídla a přebytků Ámy (tj. dle Ajurvédy hlenovitá látka, která se nám při nesprávném trávení usazuje různě po těle, blokuje proudění energie a brání správné funkci nejen trávení, ale i ostatních orgánových systémů). Vše vyjde poslušně ven. Konec Shanky zjednodušeně řečeno poznáte tak, že z vás poteče už jen čistá voda.

Celý proces trvá několik hodin a patří k němu specifická příprava, sada cviků a zejména velmi detailní postup při i po něm. Je potřeba vědět, kdy přesně přestat pít vodu a jaké jídlo si dát těsně poté (tím jídlem je ajurvédské kichari – čočka s rýží uvařená dohromady s kurkumou do polévkovitého stavu).

Následuje striktní dietní omezení na několik dalších měsíců, které je absolutně nutné dodržet kvůli regeneraci trávicího systému. Ze začátku je možné jíst jen velmi málo druhů jídla jako např. tepelně upravené a hlavně lehce stravitelné obiloviny, luštěniny, jen některé druhy zeleniny… a samozřejmě absolutně žádné rizikové potraviny typu koření, maso, sýry, zpracované potraviny, fastfood apod. Pár prvních týdnů je tedy potřeba dodržet čistou, lehkou, nestimulující, jemnou, až mdlou stravu. Na pár měsíců se člověk musí vyhnout hřejivému koření a stimulantům typu káva, alkohol atd. To jen tak pro představu 👍

Zní to složitě a děsivě?

V praxi to znamená jediné. Je lepší nespoléhat se na písmenkové informace a projít tímto procesem pod vedením někoho, kdo ví, o čem mluví. Naučit se správně provádět cviky, vědět, kdy přestat pít a jakým potravinám se jak dlouhou dobu vyhýbat.

Jaké efekty a dozvuky můžete čekat?

To zajímavější nastane, když už je po Shance.

Asi tak 1-2 dny jste vyřazeni z provozu. Tělo je slabé, mentální aktivita otřesena, schody nepřipadají v úvahu a je potřeba zůstat v klidu a teple, protože organismus právě prošel docela solidním šokem – trávení a imunitní systém jdou, jak je známo, ruku v ruce.

Trávicí trakt byl restartován. A s ním celé hmotné tělo i jeho jemný energický systém. Vše se pomaličku nahazuje zpět a nanovo. Je naprosto běžné, že v tomto období člověk projde nachlazením nebo lehkou virózou, a ženám se může uspíšit nebo zintenzivnět menstruace, protože tělo se celkově čistí.

V závislosti na tom, jak rychle se s tím vaše konkrétní konstituce vypořádá, se postupně začnou dostavovat dlouho očekávané pozitivní efekty Shanka Prakshalany.

Člověk cítí plno energie a chutě do života. Nepotřebuje moc spát a přitom je nabitý celý den. Oční bělmo září víc než kdy dřív. Pleť je čistá, vláčná a zářivá skoro jako to bělmo. Mizí ekzémy a jiné kožní potíže. Trávení se vrací do svého prapůvodního zdravého stavu – ne toho, na který jsme ve svém vystresovaném životě zvyklí, ale toho pravidelného, spolehlivého a úlevného.

A tento stav se vás drží, dokud dodržujete zdravý životní styl (zdravý chápejte jako zdravý a vhodný pro vaši konkrétní konstituci). To samozřejmě zahrnuje vše, co do sebe přijímáte – nejen zdravé jídlo a pití, ale i zdravé mentální podněty a prožívání (tj. minimum stresu).

Každý výkyv takového životního stylu díky Shance velmi znatelně pocítíte. To je asi ten nejlepší efekt Shanka Prakshalany – velmi dobře vnímáte své tělo a zjistíte, co vám dělá dobře a co ne.

Po Shance jedině Kichari

Kdo by se plné Shance měl raději vyhnout?

Je dobré si uvědomit, že celý proces Shanka Prakshalany je intenzivní zásah do organismu, který není vhodný úplně pro každého.

Mezi kontraindikace patří např. zánětlivá onemocnění trávicího traktu (vředy, hemoroidy apod.), vysoký krevní tlak, těhotenství, probíhající menstruace, onemocnění ledvin, a vlastně jakékoli akutní onemocnění, tzn třeba i chřipka či nachlazení.

Plná Shanka by se neměla dokonce provádět ani v situaci, kdy jste příliš ve stresu nebo příliš unaveni. Je to zkrátka velice delikátní záležitost, a proto se doporučuje ji podstoupit pod odborným vedením a jen 1x, max. 2x za rok, ideálně na jaře, případně na podzim (i když zkušení jogíni si ji prý dávají při každé změně ročního období).

V létě a v zimě se detox z hlediska Ayurvedy nedoporučuje.

Jemnější verze jménem Laghoo Shanka Prakshalana

Pro ty, kdo touží po detoxu a lepším trávení, ale nechtějí se pouštět do plné verze Shanky, je tu tzv. Laghoo („poloviční“) Shanka Prakshalana. Jde v podstatě o stejný proces, ale nedotahuje se do konce. Provede se jen omezený počet kol (střídání slané vody a cviků) a nenásleduje pak žádné přísné dietní omezení. Tuto poloviční Shanku si může dát prakticky každý (s výjimkou vážných onemocnění trávicího traktu či pohybového aparátu). Dá se dělat klidně každé dva týdny a za běžného provozu.

Pro více info o této jemnější ségře pravé Shanky mrkněte na následující videjka. Komu se nechce pít slaná voda, ten může dokonce jen provádět sérii popsaných cviků – i ty totiž podporují trávení a metabolismus.

Detailní instrukce a vysvětlení praxe
Sada cviků pro Shanku či běžnou podporu trávení

Moje Shanka

Měla jsem kliku.

Moje tělesná konstituce se s procesem Shanka Prakshalany poprala výtečně. Pití slané vody a provádění cviků mi zabralo jen asi 3-4 hodiny a voda šla ven docela rychle, už po pár prvních kolech. (Ven toho šlo samozřejmě víc, ale není třeba zabíhat do detailů)

Díky tomu jsem se cítila lehce a mohla vesele pokračovat – narozdíl od některých mých méně šťastných kolegů, kteří pili a pili a cvičili a cvičili a ne a ne si dojít na záchod. Nakonec to vyšlo i jim, ale celý proces měli o něco nepříjemnější, protože museli provádět cviky s bříškem plným slané vody.

Celá Shanka mě až nepatřičně bavila. Cítila jsem ohromnou úlevu, fyzického i psychického rázu, jako kdybych se opravdu čistila od něčeho, co si s sebou dlouho vláčím a konečně se toho můžu zbavit.

Tak nějak intuitivně jsem věděla, že moje celoživotně rozházené trávení si tenhle restart zaslouží a ocení ho.

A taky že jo.

Unavená jsem byla jen další den. A pak to přišlo. Každé ráno jsem se budila sama od sebe nechutně brzo, ale naprosto odpočatá a plná energie. Jako první věc mě moje vlastní tělo bez jakékoli mé iniciativy hnalo na záchod, aby si ulevilo a mohlo si odlehčeně jít za svým dnem.

Jíst lehce a dietně, jak je potřeba prvních pár dní, mi neskutečně vyhovovalo. Konzumovala jsem v podstatě jen kichari a neochucené kaše. Jako kdybych pokračovala v očistě. Netrpěla jsem na žádné své obvyklé náfuky, zácpy, průjmy ani průcpy (jak ráda říkám zácpě, která končí průjmem). Všechno běželo jako hodinky a úplně samo!

Cítila jsem neskutečnou sílu a chuť do života, moje soustředění v jógovém kurzu se nakoplo asi tak o 200% a naprosto dočista mi z ruky zmizel ekzém a svědění, co mě trápily poslední 3 roky.

Po pár dnech jsem začala kousek po kousku přidávat i jiné potraviny než jen kichari a kaši. Jako vegan, který nekouří, nepije a nekonzumuje moc zpracovaných potravin, cukr ani bílou mouku, jsem se vlastně jen vracela ke svému běžnému režimu.

Znovu se ujistila v tom, jak mi taková životospráva dělá dobře. Jakmile jsem zkusila něco mimózního, hned jsem to poznala. Bříško se mnou velmi jasně a hlasitě komunikovalo a já za to byla moc ráda.

Jak Shanka ovlivnila mou další praxi

Pravidelné trávení a životní energie mi vydržely ještě dlouho po návratu domů. Ve svém neskonalém nadšení jsem se rozhodla si čas od času zopakovat alespoň poloviční Shanku. Po té sice necítím žádné zvláštní efekty, ale je pravda, že trávení se mi neustále vrací do zdravého normálu, ekzém se naopak nevrací, a dokonce se mi zase snížila frekvence migrén.

Díky celé této zkušenosti se mi ale hlavně otevřely dokořán dveře ke Kriya technikám. Přestala jsem se bát. Zbavila jsem se předsudků a studu. Pochopila jsem, že tělo je úžasný nástroj, o který je potřeba co nejlépe pečovat. A tak jsem zapojila různé Kriya techniky do své pravidelné praxe. A jenom zírám.

Nu a jen tak mimochodem jsem se docela zásadně zbavila obsese kolem jídla a sladkostí. Nadšenec do dobrého a zdravého jídla budu asi pořád, ale jako kdyby mi Shanka pomohla zbavit se emoční závislosti na jídle a přejídání.

No zkrátka, ta úleva sahá mnohem dál než na dno záchoda.

Shanko, děkuji.

1 komentář u „Shanka Prakshalana není sprosté slovo

Komentáře nejsou povoleny.