Ayurveda IV. – Tri Dosha

Ve čtvrtém týdnu jsme se dostali k tomu, co bzučí ayurvedským světem i internetem: Vata Pitta Kapha a co že to vlastně je.

Někde uprostřed této trojice mi došlo, že vypisovat takto každý týden třeba jen zlomek toho, co s Dr. Sharmou probíráme, naprosto upřímně a naprosto jistě nestíhám :D.

Rozhodla jsem se tedy prozatím uzavřít tento rituál a soustředit se plně na studium. Nebojte, určitě do sekce Ayurveda postupně sepíšu kvanta fascinujících informací, jen až na to bude víc času a prostoru.

Aby vám to nebylo líto :), ještě vám teď (s měsíčním zpožděním, haha) ve zkratce shrnu ten náš čtvrtý týden.

Odhalujeme v něm funkční taje lidského těla:

 • Tri Dosha (koncept tří hlavních tělesných funkcí)
 • Agni (různé úrovně metabolismu)
 • Mala (základní odpadní produkty)

O Agni a Male si povíme jindy, pro dnešek přijměte pozvání do trojího světa Vaty, Pitty a Kaphy.

Tri Dosha – že by něco víc než konstituce?

V hlášení z 3. týdne jsem zmínila, že otec Ayurvedy Charaka v lidském těle stanovil 3 základní funkce a elementy, které je mají na starosti:

 1. Pohyb a transport všech látek a informací (Akasa + Vayu)
 2. Přeměna a spalování – metabolismus látek a informací (Agni + Jala)
 3. Růst a oprava – budování tkání (Prithvi + Jala)

První skupině tělesných funkcí se říká Vata (čti „váta“), druhé Pitta a třetí Kapha (čti „kafa“), což možná znáte jako tělesné typy či konstituce (více o tom níže).

Každá z nich se specializuje na určité úkony v těle, takže i sídlí v konkrétních oblastech (tzn nejvíc se tam projevuje jak ve zdravém, tak v nezdravém stavu). Každá má určité vlastnosti. Každá se dá něčím vyprovokovat a taky vyléčit (o tom taky někdy příště 🙂 ).

Vata

Vata v těle zajišťuje pohyb všech látek a informací. Děje se tak pomocí elementů Akasa a Vayu. Hlavním sídlem je tlusté střevo, ale jinak sídlí např. v kůži, v uších a v pánevní oblasti.

Vata je, co se vlastností týče, suchá, chladná, lehká, drsná, jemná a pohyblivá. Když do sebe budeme přijímat příliš mnoho těchto vlastností (např. když budeme moc přemýšlet nebo cestovat), Vata se zvýší, tělo se začne vysoušet, chřadnout – a to povede k degenerativním onemocněním a stárnutí organismu .

S vyšším věkem tedy Vaty logicky v těle přibývá, tělo se postupně vysouší a chřadne. Abychom si udrželi zdraví co nejdéle, potřebujeme mít Vatu v harmonii a tělo dostatečné olejnaté a nevysušené.

Mezi funkce Vaty v těle patří celkem zásadní záležitosti – např:

 • dýchání
 • myšlení
 • vyjadřování, řeč
 • jakýkoli vědomý pohyb těla
 • všechny pohyby spojené s trávením a vylučováním
 • pohyb nervových impulsů a mezibuněčná komunikace
 • i takové pohyby jako ejakulace, menstruce, porod

Zkus se na chvíli zamyslet nad tím, jak jsou tyhle funkce životně důležité. A představ si, že na každou tuto funkci bude mít vliv tvoje myšlení a stres. Uf.

Takže lidičky.

Stres je Vata. Vata je stárnutí a degenerace.

Takže milujme, olejujme, masírujme, a hlavně! Zbavme se přebytečného stresu!

Pitta

Pitta (elementy Agni a Jala) má v těle na starosti metabolismus a přeměnu, tedy trávení a všechny bio-chemické reakce v těle. Kdykoli se někde něco mění, jakkoli transformuje, vaří a tráví, má v tom prsty Pitta. Sídlí hlavně v tenkém střevě, ale taky třeba v játrech, krvi, kůži a očích.

Pitta je horká, ostrá, lehce olejnatá, lehká, aktivní – představ si takovou tu ohnivou energii, drive, vášeň, ale i vztek a grrrr pocity. Když se tyto vlastnosti z jakéhokoli důvodu v našem těle příliš zvýší, povede to k horkosti, rudnutí, pálení, překyselení a zánětlivým onemocněním všude možně.

Pitta se přirozeně zvyšuje během puberty a pak produktivního věku. Býváme akční, chceme něčeho dosáhnout, hrr tohle a hrr tamto. Když to neukočírujeme, sem tam se objeví vředy. A taky ty pupínky a tak.

POZOR na toto: Aby nám fungovalo trávení a tedy i výživa tkání (což celkem potřebujeme, chceme-li být zdraví a žít dlouho), potřebujeme mít Pittu v rovnováze. Když se budeme příliš hnát za výkonem, příliš moc sportovat a posilovat, nebo se vztekat, vystavovat se přílišnému horku, překyselíme si tělo apod., náš metabolismus se zpomalí. Vyšší Pitta tedy NEZNAMENÁ lepší metabolismus, naopak.

Funkce Pitty v těle sahají na trávení, ale i dál:

 • trávení na všech úrovních (makro, mikro i buněčné)
 • zrak
 • tvorba červených krvinek
 • teplota, lesk a barva kůže
 • intelekt, zpracovávání informací
 • radostné pocity, vášeň, nadšení, chuť do života

Co z toho vyplývá? Když se nebudeme vztekat a překyselovat, ale dobře se postaráme o svou Pittu, bude nám to dobře trávit, nedostaneme vředy, záněty ani ekzémy a pokvete nám inteligence i nadšení do života 🙂

Kapha

Kapha se v těle stará o růst a obnovu tkání, tedy o strukturu, stabilitu, sílu a výživu. To je všechno taky celkem dost zásadní pro naši každodenní existenci. Kapha má hlavní sídlo v žaludku a vršku těla (plíce, srdce, hrdlo, hlava, dutiny), ale taky v kloubech, tucích, v morku kostí, v plazmě, slinách… Kapha je tedy ve všem tekutém, sliznatém, hlenovitém v našem těle.

Z toho vyplývají její vlastnosti. Kapha sama je olejnatá, chladná, těžká, hladká, slizoučká, tupá, stabilní. Když to s těmito vlastnostmi přeženeme, přemůže nás těžkost, lenost, tupost, začneme ukládat a přivodíme si různá akumulační onemocnění (od otoků a stagnující lymfy až po nádory).

Kapha bývá zvýšená v dětském věku – logicky, je tam potřeba (výživa, růst a tak vůbec). A za přirozeně zdravého stavu to neva, páč dítě to vyběhá. Problém nastává, když to dítě nevyběhá, ale prosedí u filmů, počítačových her nebo instagramu. To se to pak dobře ukládá, prakticky samo.

Co se týče tělesných funkcí, stará se Kapha např. o toto:

 • rozčvachtání a nasákávání jídla v žaludku
 • ochrana žaludeční stěny proti kyselinám
 • mazlavě tekutá ochrana mozku, míchy a nervů
 • tatáž ochrana v dýchacím systému
 • mazání kloubů
 • sliny

Bez Kaphy by to taky nešlo. Nic by nám nechutnalo, žaludek by byl samý vřed, bolely by klouby a mozek by se nám vysušil. To přece nikdo nechce.

Jak je to s tou rovnováhou?

Odevšad slyšíme, že Doshy by měly být v rovnováze. Ale co to v praxi znamená?

Ano, ultimátní zdraví nastává, jsou-li tyto tři tělesné funkce v těle v harmonii – tzn., žádná výrazně nepřevyšuje svoje pravomoce.

Když se totiž jedna zvýší a vyhrotí, druhé dvě se sníží. A začne to dělat bordel. Nicméně tento bordel se dá docela snadno uklidit, když si toho všimneme a podnikneme určité kroky.

Někdy se ale stane, že se zvýší dvě z nich, a třetí chudák zaostává. To je ještě větší bordel. I s tímto se dá pracovat, i když trochu hůř.

Možná tomu nebudete věřit, ale v některých chronických chorobách se stává, že se zvýší jedna, pak dvě a pak se dokonce vyhrotí úplně všechny tři chudinky Doshy. Takový stav už je většinou neléčitelný, nezvratný, jen tak nějak udržovatelný.

A co ty konstituce?

Inu, to je tak. Ne každý se narodí tak, že tyto tři funkce jsou v rovnováze. Vlastně skoro nikdo.

Většina lidí (z různých důvodů) přijde na svět v takové formě, že jedna nebo dvě z Dosh automaticky převyšují ty zbývající.

Tomuto továrnímu nastavení každého z nás se říká PRAKRITI neboli konstituce.

Někdo má tedy vrozenou konstituci Vata, někdo Pitta nebo Kapha, jiný má kombo Vata-Pitta, Pitta-Kapha atd. A jeden z tisíců vyhraje loterii a narodí se jako vyrovnaná Vata-Pitta-Kapha.

Představte si svou Prakriti jako výchozí bod. Vaše startovací stanice. Odtud teprve počítejte, zda se vám Vata, Pitta nebo Kapha zvýšila. Znamená to logicky, že k některým disbalancím budete mít blíž, ale je zásadní pochopit, že i tak je vaše Prakriti tím nejlepším stavem, kterého je vaše tělo od přírody schopno.

To, že já jsem Pitta-Kapha, znamená že v sobě nesu výhody i nevýhody obou Dosh. Mám síly obou dvou, ale taky mám o krůček blíž k jejich zvýšení a následným onemocněním. To ale v žádném případě neznamená, že k tomu musí dojít, nebo že nemůžu mít vyhrocenou Vatu.

Všechno jde, když se chce.

Naším jediným cílem, pokud chceme být zdraví – tzn. i hlavním cílem Ayurvedy – je nevzdalovat se příliš od své Prakriti. Udržet ji v harmonii tak, jak je.

Tohle asi nedokážu dostatečně zdůraznit, ale zkusím to:


Pro naše zdraví je absolutně klíčové znát svou konstituci.

Být zdravý znamená být ve své Prakriti. Nebo (v praxi) alespoň ne moc daleko od ní.


Naše Prakriti je stav našeho přirozeně nastaveného, optimálního zdraví. Je to ten stav, pro který jsme se narodili. Náš nejlepší metabolismus. Naše silné stránky.

Ještě jinak (hlavně pro ambiciózní nebo frustrované jedince) :

 • žádná konstituce není lepší než jiná
 • každá má svoje výhody a nevýhody
 • každá se může dostat do jakékoli nerovnováhy
 • líp, než ve své Prakriti, na tom nebudeme! Je to náš TOP stav!
 • jakákoli snaha změnit svou Prakriti znamená jít do nezdraví, disharmonie, nemoci

Toliko moje puberťácká snaha vypadat jako tyčka.

Chceš znát svou Prakriti?

 1. Vyprdni se na tabulkové testy na netu i v knížkách. Dost zásadně zkreslují (mluvím z vlastní zkušenosti)
 2. Přijď na příští workshop nebo celodenní seminář, kde všechno do detailu probereme
 3. Nebo mi napiš zprávu – tady na webu, nebo klidně na fb či insta
 4. Sejdeme se (zdarma, přijímám max pozvání na čaj 🙂 ) a porozumíme tvojí Prakriti

Každý by měl znát svou konstituci. Je to první krok k dlouhodobému zdraví.

Pokud tě to bude zajímat dál a budeš si přát konzultaci ke konkrétním nerovnovážným stavům, k nápravě životního stylu či stravy dle tvojí konstituce, to už mrkni na individuálního sezení. Na to je potřeba zohledňovat mnohem víc věcí, porozumět všemu společně, víc do hloubky a pracovat na specifických scénářích.

Ať je to jakkoli, chceš-li znát svou konstituci a skutečně jí porozumět, neváhej a ozvi se.

i.