Ayurveda

Ayurveda je komplexní, holistická věda o životě.

Ayu znamená život a Veda znalost, vědění. Takže o čem jiném než o životě by měla být? 🙂

Ayurveda pochází z Indie a je tisíce let stará. Ayurvédští lékaři, terapeuti a veškerá ayurvedská praxe dodnes vychází z původních textů.

V Indii je Ayurveda primární medicínou. Pro mě taky.

Vychází z hlubokého pochopení lidského těla, života a přirozeného stavu rovnováhy. V západním světě se bohužel ještě stále považuje za medicínu „alternativní“, přestože je starší, komplexnější a hlavně přirozenější než medicína západní.

Ayurveda je skutečně víc než léčba nemocí – přináší celistvé a vzájemně propojené porozumění všemu, co existuje. Zaměřuje se na lidské tělo, na zdravý a plnohodnotný způsob života, ale samozřejmě i na to, co se stane, když žijeme nezdravě – tedy různé nerovnováhy, onemocnění a jak je řešit.

Ayurveda se od západní medicíny zásadně liší v tom, že se primárně soustředí na udržování rovnováhy – tedy na prevenci a na to, jak žít zdravě a harmonicky.

Vychází například z těchto předpokladů:

  • Nemoc vzniká, když si dlouhodobě narušíme svůj přirozený stav rovnováhy a neposloucháme signály vlastního těla / mysli
  • Abychom potíže vyřešili, potřebujeme pochopit vzniklou nerovnováhu a zbavit se její příčiny = neřešit příznaky, ale příčinu
  • Tělo, mysl a duše je spojený celek – zdraví i nemoc se tedy projevuje a řeší na všech úrovních
  • Vždy je mnohem lepší nemoci předcházet nebo ji aspoň zastavit v zárodku, než pak řešit hluboce narušený systém

I v Ayurvedě existuje chirurgie a léčitelství pomocí vnějších látek (bylinky, minerály, kovy), ale vždy se jde co nejpřirozenější cestou, která vychází z hlubokého porozumění životu a fungování lidského těla.

Ayurveda se na všechno dívá holisticky, tzn. ne jen na tu či onu jednotlivou část, ale na propojený celek.

Zajímá tě víc? Domluvme si ayurvedskou konzultaci! Nebo mrkni dál: