Tri Dosha – funkce těla

Už jsme si pověděli něco o Panch Bhoota – 5 základních elementech, z nichž je složeno absolutně všechno včetně lidského těla.

Elementy se v lidském těle různé projevují – ve strukturách tkání i ve funkcích.

Když otec Ayurvedy Charaka popisoval lidské tělo a jeho funkce, zjednodušil koncept 5 elementů do celkem 3 základních funkcí. Elementy totiž málokdy fungují samy o sobě – spolupracují na těchto funkcích vždy hezky spořádaně, po dvou.

Funkce lidského těla tedy Charaka rozdělil na 3 kategorie a mají je na starosti tyto dvojičky elementů:

  1. Pohyb a vědomosti – transport všech látek a informací (Akasa + Vayu)
  2. Přeměna a metabolismus – „vaření“ látek a informací (Agni + Jala)
  3. Růst a oprava – budování tkání (Prithvi + Jala)

První skupině tělesných funkcí se říká Vata (čti „váta“), druhé Pitta a třetí Kapha (čti „kafa“).

Všechno, co vás napadne, že lidské tělo dělá, se dá přiřadit do jedné z těchto skupin. Zkuste si.

  • Tak například: tvoje momentální myšlenky, stejně tak jako peristaltiku střev, má na starosti Vata (pohyb), vydatný spánek Kapha (růst a oprava), trávení oblíbeného dortu Pitta (metabolismus).

Každá z funkcí se specializuje na určité úkony v těle, takže i sídlí v konkrétních oblastech (tzn nejvíc se tam projevuje jak ve zdravém, tak v nezdravém stavu). Každá má určité vlastnosti. Každá se dá něčím vyprovokovat a taky vyléčit.

Zdraví a nezdraví

Dokud zmíněné tři funkce budou v rovnováze a žádná z nich nepřeroste do přílišných extrémů, tělo i mysl budou zdravé.

Pokud jedna z funkcí začne převládat, objeví se funkční nerovnováha v těle a akutní příznaky. Pokud se s nimi nic neudělá a disbalance trvá dál, může dojít až ke strukturální nerovnováze, která zasáhne tkáně a vznikne chronické onemocnění.

  1. Degenerativní onemocnění – vzniknou kvůli přílišnému pohybu Vaty (opotřebení, oslabení, vysušení tkání – patří sem stárnutí organismu, osteoporóza, bolesti kloubů, Alzheimer, Parkinson atd.)
  2. Zánětlivá onemocnění – vzniknou kvůli přílišnému vaření Pitty (vše horké, zarudlé a nateklé – záněty v krku, vředy v žaludku, ekzémy, všechny „-itidy“ jako artritida, gastritida, meningitida atd.)
  3. Akumulační onemocnění – vzniklou kvůli přílišnému hromadění a růstu Kaphy (ucpání tepen, obezita, otoky, všechny nádory a cysty atd.)