Očistné techniky Kriya

Možná už jste slyšeli, že tradiční jóga zahrnovala jakési tajemné očistné techniky, které není radno zkoušet doma bez dozoru dospělého a které vedly k vyšším stavům bytí.

Možná i tušíte, že stejný vítr k nám zavanul Jala Neti – konvičku se slanou vodou na propláchnutí dutin.

Nebyl to drb. Tyto očistné techniky se jmenují Kriya (dalším názvem také Shatkriya nebo Shatkarma, v překladu „6 očistných aktivit“), skutečně patří k józe a čistí mnohem víc než jen nosní dutiny.

Na internetu už o Kriya technikách koluje spousta informací, ale i tak při běžné interakci s okolím zjišťuji, že ve většině hlav o nich většinou ulpí spíš fámy a obavy. Když básním o té či oné Kriya technice, dokonce se velmi často setkávám s více či méně znechucenými výrazy v obličeji.

Po zážitcích z Indie se odvažuji tvrdit, že takové výrazy pramení buď z nedostatku informací o dané technice, anebo o svém vlastním těle.

Často cítíme strach nebo odpor z toho, co prostě jen neznáme. Jóga i Kriya nám pomáhají poznat své tělo. Snáze pak přijmeme jakékoli tělesné procesy bez obav či odporu, jako přirozenou součást svého úžasného já.

Takže aby bylo jasno, Kriya je pro mě osobně zázrak. Prolít si nos nebo celý trávicí trakt slanou vodou, zbavit se hlenů, poznat svoje vlastní trávení, radovat se z toho, jak to všechno úchvatně funguje… Je to radost.

6 základních druhů Kriya

Jednotlivé Kriya techniky čistí, harmonizují a posilují různá místa po těle. Dotýkají se celkem 6 hlavních oblastí:

 1. Neti = nosní dutiny
 2. Dhauti = trávicí ústrojí
 3. Nauli = orgány břišní dutiny
 4. Basti = tlusté střevo a konečník
 5. Kapalbhati = mysl, nervová a kardiovaskulární soustava
 6. Tratak = oči a schopnost koncentrace

Pro každou ze 6 oblastí existuje více různých variant a technik. Některé jsou fajn pro začátečníky, jiné se vůbec nehodí dělat bez dozoru zkušenějšího. Například pro praxi Neti můžete používat zmíněnou konvičku anebo třeba gumovou hadičku, což už vyžaduje určitý skill.

Každému ve výsledku vyhovuje něco jiného a rozhodně doporučuju se ze všeho nejdřív náležitě informovat, než budete cokoli zkoušet. A to nejen o tom, jak postupovat, ale i o vlivu dané techniky na vaše tělo a psychiku. Jako vždy zde platí, že ne každá technika je vhodná pro každého.

Pokud s Kriya začínáte, rozhodně doporučuju vyzkoušet Jala Neti konvičku. Seženete ji snadno v lékárně nebo na spoustě eshopů. V balení většinou najdete velice detailní postup i odměrku na sůl. Pokud byste ale měli jakékoli pochyby, písněte mi, ráda poradím se správným postupem.

Za speciální zmínku stojí očista celého trávicího traktu, která se jmenuje Shanka Prakshalana a řadí se pod techniky Dhauti. Plnou verzi stopro nezkoušejte poprvé sami bez dozoru! Poloviční, jemnější verzi ale zvládnete doma celkem snadno dle tohoto ivousího videjka.

Proč Kriya techniky vyzkoušet?

Představte si trubku. Nebo lépe, haldu trubek.

Představte si, že trubky aktivně používáte od chvíle, co jste se narodili, až doteď. Dennodenně bez přestání. Představte si, že každou trubkou neustále něco proudí, a ne všechno z toho je čisté. Ba naopak, velice často se do trubek dostane nějaký bordel, sem tam se tam usadí a nabaluje na sebe další bordel.

Představte si, že všechny tyhle vaše úžasné trubky mají kouzelnou schopnost se samočistit. Tohle kouzlo ale není všemocné, nemá rádo stres, a pokud svoje trubky často stresujeme anebo do nich horem spodem cpeme celoživotně větší množství nečistot, nezvládají to dokonale odklízet.

Kriya techniky jsou pohledný pan instalatér, který vám všechny trubky protáhne, pročistí, zprůchodní a jste pak zase jako ze škatulky.

Po pravidelné návštěvě takového pana instalatéra jste jako znovuzrození. Dýchá se vám lépe, tráví se vám lépe, vstřebávají se vám lépe živiny, rychleji vám to pálí, zkrátka nenesete si v sobě zbytečný bordel, jste lehčí, plní energie.

Údržba, vážení. Pravidelná údržba.

Kriya odstraňuje Amu

Ten výše zmíněný metaforický bordel, tomu se v Ayurvedě říká Ama (či „áma“). Hlenovitá, mrtvá látka. Toxiny.

Ama v těle nemá co dělat. Je to nevyužitelný a nerecyklovatelný odpadek. Brání správnému fungování buněk, orgánům i celých systémů. Brání dokonce i správnému vnímání vlastního těla, brzdí totiž buněčnou komunikaci – těžko pak chápeme, co tělu dělá dobře a co ne a dál se třeba nevědomě sytíme toxiny.

Ama vzniká tam, kde nedochází ke správnému spalování (spalování chápej jako jakoukoli látkovou i mentální přeměnu, tedy metabolismus, dýchání, ale i zpracování smyslových vjemů a myšlenek).

Pokud vznikne a tělo ji nezvládne efektivně odstranit (např. vychrchlat během noci = příště zkontroluj ranní povlak na jazyku a pokud tam je, seškrábni ho, než ráno cokoli zkonzumuješ 😉 ), zaděláváme si na problém.

Supr zpráva je, že existuje i řešení.

Je to řešení dvojité.

 • omezit vznik Amy = vybalancovat svůj životní styl
 • vyčistit tělo od uložené Amy = hurá, například Kriya technikami!

Pravidelná Kriya čistí celé tělo od Amy. Zbaví nás nánosů toxinů, nečistot, hlenu. Restartují naše orgány do výchozího nastavení. Pomáhá obnovit a harmonizovat funkce těla i mysli, které byly Amou narušeny. Přináší ohromnou úlevu, pocit lehkosti, zdraví a chutě do života.

Jak na to?

Ivous doporučuje ke Kriya technikám přistupovat:

 1. uvědoměle a obezřetně
 2. s dostatkem informací
 3. ideálně pod dozorem zkušenějšího
 4. a hlavně s pádným důvodem

Všimněte si prosím bodu 4. Správně bychom měli praktikovat pravidelně jen takové Kriya techniky, jaké naše tělo vyžaduje a potřebuje.

Pokud budeme intenzivně provádět Kriya techniky, které nepotřebujeme, nebo nedodržíme správný postup, nemusí se dostavit jejich léčivý efekt, anebo si můžeme i zbytečně přivodit lehké obtíže.

Rozhodně není se čeho bát. Pokud na to půjdete vědomě a informovaně, můžete jenom získat.

Třeba pohledného pana instalatéra.