Dharma a Karma

Koncept Dharmy a Karmy se prolíná celým jógovým a ayurvedským světem. Pokusím se vám je tu alespoň lehce přiblížit.

Pamatujte prosím: následující popis je pouze neskutečně zúžený výcuc – stačí snad pro jemnou představu, ale pokud chcete tyto koncepty (stejně jako celou jógu či ayurvedu) plně pochopit, bude to vyžadovat hlubší studium :).

Karma

Nepochybuji o tom, že už vás toto slovo minimálně párkrát cvrnklo do nosu.

Zákon Karmy říká, že akce vyvolá reakci. Příčina má následek. Pokud do něčeho strčíš, dostaneš stejný strkanec nazpátek.

Koncept Karmy je v indické kultuře neskutečně rozsáhlé téma. Je propojeno s indickými filozofiemi i starodávnými příběhy, s konceptem reinkarnace a mnoha dalšími.

Nejdůležitější body by se daly shrnout takto:

  • Karma je jakákoli činnost, kterou se snažíme dostat odněkud někam (fyzicky či psychicky)
  • Je to akt, čin, skutek, který vyžaduje čas, vzdálenost a energii
  • Každý z nás je ve své podstatě jen součtem všech těchto činů (co děláme opakovaně, se v nás ukládá a tvoří nás) = jsme svoje vlastní Karma = máme plně v rukou to, kdo jsme teď a co se z nás stane odteď
  • Veškerá Karma vyvolává následek, zpětný ráz, efekt (jako když hodíte kamínek do vody a rozčeří to hladinu)
  • Dokud budeme takhle čeřit Karmu, nemůže dojít k osvobození, páč budeme chyceni v cyklu příčin a následků
  • Chceme-li se osvobodit, musíme přestat čeřit hladinu (např. přestat se snažit něčeho dosáhnout) a spálit všechnu Karmu, kterou už jsme nastřádali (např. meditací, mantrami, smířením…)

Dharma

Dharma je jedním ze 4 základních cílů lidského života (jak se můžete dočíst v ayurvedské pohádce O životě).

Dharma je velice speciální druh Karmy. Ten optimální.

Dharmu můžeš hledat absolutně v každé aktivitě, kterou provádíš. Je to ten nejúžasnější možný způsob, jak danou aktivitu provádět. Dělat cokoli dharmicky znamená nejlépe, jak je to jen možné. Tak, aby to co možná nejvíc prospívalo tobě a potažmo i ostatním.

Co to může znamenat v praxi

Pokud se zrovna soustředíš na výchovu dětí, tvoje Dharma bude předat jim to nejlepší ze sebe, s láskou a soucitem, s ohledem na jejich vlastní osobnosti a potřeby.

Pokud jsi lektor jógy, tvoje Dharma ti velí žít to, co předáváš, například dodržovat morální zásady Yam a Niyam, využívat nabyté znalosti s úctou a respektem, nechovat se egoisticky. Pracovat se svými klienty tak, aby jim to prospívalo, aby byli zdravotně i psychicky v bezpečí. Zároveň ale také aby tobě to neubíralo energii atd.

Dharma je ten nejlepší možný způsob, jak dělat cokoli, čemu se věnuješ. Pokud jednáš dharmicky, přináší daná aktivita naplnění a spokojenost. Pokud ne, tak ne.

Samozřejmě se může stát, že jedna Dharma vám velí něco (např. matka se chce co nejlépe postarat o své děti), ale další Dharma něco úplně jiného (např. tato matka má třeba kariéru, kterou obohacuje sama sebe i svoje okolí). To se pak člověk musí rozhodnout, kterou Dharmu upřednostnit.

Co si z toho odnést?

Ať děláme, co děláme, všechno je to Karma. Každá aktivita, každý čin je karma. A každý z nás je jen výsledným součtem své vlastní Karmy – tedy všeho, co jsme kdy udělali a čím jsme prošli. Pokud nám tedy něco v tuto chvíli nevyhovuje, máme absolutní moc to změnit – stačí změnit svou Karmu – své činy. A dostaví se jiné výsledky.

Dharma je nejvyšší možnou Karmou. Tou nejlepší, kterou můžeme udělat. Tou, která nám i okolí přinese naplnění a spokojenost.