Restorativní jóga

  • Antistresový zázrak
  • Nejsnazší cesta ke skutečnému uvolnění
  • Meditace bez jakékoli snahy
  • Uleva

To je pro mě restorativní jóga.

Co to je?

Slovo „restore“ znamená obnovit. Restorativní jóga totiž obnovuje – síly, energii, tkáně, mysl. 

Je to jediný skutečně relaxační styl jógy, který místo jakékoli aktivace přináší čistě pasivní regeneraci a uvolnění.

Každou pozici držíme ne pomocí vlastní síly, ale pouze díky vypodložení těla různými pomůckami. Roztajeme se do bolsterů, dek a bločků a odpočíváme tak celkem dlouhou dobu (5-20min v každé pozici). Beze snahy. Absolutně uvolněně.

Proč to potřebujeme?

Restorativní jóga je velmi mladý styl jógy, který vznikl v naprosto logické reakci na dnešní vystresovaný, zrychlený a všelijak přehnaný život.

Koneckonců, skutečná jóga přece vede k rovnováze.

Když se velice upřímně a nezaujatě podíváme na náš dnešní svět, zjistíme, že často žijeme pod vlivem toho či onoho stresu – fyzického či psychického.

Stačí urputně posilovat kvůli vzhledu nebo se snažit zvládat rodinu a práci najednou, a žijeme ve stresu. Stačí jíst o něco méně nebo více, než naše tělo vyžaduje. Stačí dokonce i jediná úzkostlivá myšlenka, aby se celé tělo ocitlo ve stresu.

Každý pocit nedostatku či přebytku je pro lidský organismus stres. Každá nerovnováha je stres. A z Ayurvedy víme, že nerovnováha vede k onemocnění.

Jak v takové situaci pomůže restorativní jóga?

Velice jednoduše řečeno: navrací nás do rovnovážného stavu. Vytváří totiž antistresový čas a prostor ke skutečné regeneraci a obnově – tedy k samoléčebným procesům.

Účinky restorativní jógy

Ať už se v nás děje cokoliv, restorativní jóga podpoří v těle i mysli ty procesy, které potřebujeme, abychom se navrátili do rovnováhy.

Tělo se začne zbavovat přebytků a toxinů, sníží se hladina cortizolu, odpočinutý organismus začne lépe trávit a využívat výživu, posílí se tkáně.

Mysl se zklidní a dostane se do přirozeného stavu meditace. Meditace samovolně přichází, když mysl je uvolněná a klidná. O pozitivních účinkách meditace už bylo napsáno mnoho. Z hlediska Ayurvedy lze říct, že meditace harmonizuje Doshy – takže skrz naši mysl dostává do rovnováhy absolutně všechny funkce v těle.

Restorativní jóga zkrátka přinese kompletní odpočinek – ne takový ten „ležím na pohovce, ale moje mysl akční na počítači“, ale ten skutečný, kdy odpočívá a regeneruje celé naše já.

Jak začít?

Hned teď?

Čapni polštáře, deky a mrkni na restorativní videa na ivousím YouTube kanálu:

Pokud si chceš o restorativní józe přečíst víc, rozhodně doporučuju knihu Restorativní jóga od Nakladatelství Alferia – ivousí recenzi si můžeš přečíst tadyhle.

Protože se restorativní jóga konečně dostává i k nám, můžeš zajít i na nějaké veřejné lekce. Já osobně ale cítím nejlepší účinky, když praktikuju doma, kde se dokážu nejvíc uvolnit, což je v restorativní józe zásadní.

Zajímá tě víc?

  • Máš dotaz?
  • Chceš si se mnou vyzkoušet restorativní jógu v rámci individuální lekce, aby ti seděla na míru?
  • Nebo cokoli jiného? 🙂

Písni mi zprávu.

Měj krásný den a dopřej si kvalitní odpočinek ☀️

i.