Yamy a Niyamy

Moje lásky.

Ano, mám velice blízce osobní a láskyplný vztah ke všem deseti jógovým principům. Říká se jim Yamy a Niyamy (čti „Jamy a Nijamy“ – však mě znáte, já ráda používám anglické přepisy 🧡) – v doslovném překladu „to s čím přestat“ a „to s čím nepřestávat“. Yamy označují morální principy, Niyamy pak osobní disciplinovanou praxi, která z nich přirozeně vychází.

Odkud se to vzalo

Jóga, jak ji známe dnes, docela zásadně vychází z textu pána jménem Patanjali, který sepsal tzv. Jógové Sutry – verše shrnující a vysvětlující jógovou filozofii jako osmi-dílnou cestu k osvícení. První dva dílky této skládačky jsou právě Yamy a Niyamy – etické principy a osobní praktiky, základ, na kterém to celé stojí.

Copak a pročpak to je

Někdo tomu říká „jógové desatero“, ale já dávám přednost jemnějším označením. Nikde v Sutrách totiž nenajdete hlášení typu: „Tímhle se musíte řídit! Pokud ne, bude zle!“ nebo „Jiná cesta neexistuje! Tato je jediná správná!“

Patanjali vám jen jasně shrne, že když se těmito principy řídit budete, pročistíte svou mysl a usnadníte si cestu k osvícení. Poněvadž jednoduše a prostě zvládnete lépe pracovat sami se sebou, se svou myslí, s egem, a díky tomu se zklidníte, budete spokojenější, vyrovnanější. A z tohole zdravějšího místa budete mít samozřejmě i lepší vztahy s okolím.

Asi chápete, že v takovém stavu se vám snadněji medituje a osvěcuje, než když máte mysl zaplněnou temnými myšlenkami nebo třeba závislostí na tělesných požitcích.

Proto stojí Yamy a Niyamy na prvním místě. Říkají nám: „Pojďme si nejdřív uvědomit, jak se v myšlenkách i v činech chováme ke svému okolí a sami k sobě, pojďme to pročistit, uvolnit, zjemnit, pak se nám bude lépe pracovat dál.“

Jednotlivé Yamy a Niyamy

Máme 5 Yam a 5 Niyam. Yamy nám poví něco o tom, jak zdravě smýšlet a jak se chovat sami k sobě i ke svému okolí, a Niyamy poradí, co pak soustavně a vytrvale praktikovat.

Důležitá pravda je, že když se nejprve zdokonalíme v praxi všech pěti Yam, Niyamy vyplynou v našem chování přirozeně, úplně samy, bez větší snahy. Tak by to mělo být. Přílišná snaha v Niyamách značí, že nemáme zvládnuté Yamy.

Yamy

V myšlenkách, slovech i činech (vůči sobě i okolí) rozvíjejme:

  • Ahimsa (čti Áhimsa) – nenásilí, neubližování, laskavost
  • Satya (Satja) – nelhaní, upřímnost, pravdivost
  • Asteya (Ásteja) – nekradení, nezávist, úcta a respekt
  • Brahmacharya (Brahmačárja) – nepřehánění, uměřenost, zdrženlivost
  • Aparigraha (Áparigráha) – nelpění, nehromadění

Niyamy

Soustavně a disciplinovaně praktikujme:

  • Shaucha (Sauča/Šauča) – čistota, čistotnost
  • Santosha (Santóša) – vědomá spokojenost s tím, co je
  • Tapas – vytrvalá snaha, odříkání nevhodného
  • Svadhyaya (Svadjája) – samostudium textů i sebe sama
  • Ishvara Pranidhana (Išvara Pranidhána) – odevzdání se, zbavení se ega

Chcete vědět víc?

Jestli vás Yamy a Niyamy zajímají, ještě chvíli tady prosím číhejte, chystám se doplnit bližší zamyšlení ke každé z nich.

Mezitím se k nám můžete přidat na kurz 10 tématických workshopů jógy dle jednotlivých Yam a Niyam. Probereme jednu po druhé a celou jógovou praxi vždy naladíme na dané téma. Čas od času tento cyklus opakujeme, takže sledujte, kdy bude další 😉