Základní pojmy

V této sekci si zaplesají ti, kdo se rochní v teorii (jako já).

Svět jógy je tak rozsáhlý, že na hlubinné studium snad ani celý život nestačí. To ovšem není důvodem to vzdávat dopředu a spokojit se s tou či onou sekvencí Asan – ve skutečnosti je to úplně naopak.

Pokud se taky noříte do světa jógy – a ať už jste si namočili jen malíček anebo jste v něm už po pás – následující pojmy byste měli znát.

Jak říká doktor Sharma:

Povrchní, střípkovitá znalost je pro naši mysl zátěž.

Každou znalost je potřeba prohloubit a zasadit do kontextu tak, aby vše bylo propojeno a dávalo smysl. Aby nezbyly už žádné otázky.

Proto tu nadšeně trávím hodiny a hodiny vypisováním milované jógové a ayurvedské teorie, filozofie, historie… Postupně budu doplňovat další pojmy a koncepty, dle svých momentálních sil 🙂

Všechny tyto ivousí články prosím berte jako pouhý náťuk, jako lehkou inspiraci ke svému dalšímu pátrání a prozkoumávání.

Mimochodem, pro zvědavce do dalšího mimo-ivousího noření doporučuju například tyto publikace:

  • Jóga celkově: cokoli od nakladatelství Bihar Yoga (např. Asana Pranayama Mudra Bandha, Yoga and Kriya, Pranayama a prostě úplně všechno od nich 🧡), jógové publikace od nakladatelství Alferia (např. Jin jóga, Restorativní jóga…)
  • Čakry: Velká kniha o čakrách (Wheels of life) – Anodea Judith
  • Restorativní jóga: cokoliv od Judith Lasater (např. Living your yoga, Relax and renew…)
  • Filozofie: cokoliv od nakladatelství Alferia (např. Právě teď, Revoluce jednoho stébla trávy…)

A teď už jdeme na to noření…