Masážní míčky

Ať už mě znáte z firemní jógy, jógového studia, ivousích tématických workshopů s veganskými dobrůtkami, nebo z léčivých individuálních seancí, víte dobře, že s sebou pořád nosím haldu koulí. A že se s vámi na nich ráda čas od času zkoulím, poněvadž to božsky ulevuje a pomáhá v jógové praxi i v životě.

Pojďme si tedy krátce povědět, co to je za koule, proč a jak se po nich koulíme, pro koho je koulení vhodné a tak vůbec.

Po čem se to koulíme?

Nebojte, nejsou to tenisáky. Koulíme se po masážních míčkách, které jsem poznala při svém jógovém studiu v Americe, a které byly tak neskutečně zázračné, že jsem je okamžitě přivezla i sem k nám a teď na ně nedám dopustit.

Tyhle spešl míčky mají tvrdší jádro a na něm nesmyslně vymakanou, měkčí a chytlavou vnější vrstvu. Chytlavou v tom smyslu, že vůbec nekloužou, ale krásně se zachytí (ideálně o holou kůži) a hrnou, mačkají a promasírovávají ty naše úžasné fascie, svalíky a další tkáně přesně tak, jak je potřeba.

Jak koule sehnat?

Na všechny své lekce nosím koule erárně, takže svoje mít nemusíte. Pokud ale cítíte neochvějnou touhu, můžete si u mě pořídit svoje vlastní – jako jednotlivé typy anebo celou sadu.

Existují celkem 3 velikosti. Jedna obří single koule na větší plochy, která připomíná masáž plochou dlaně, střední pár na většinu míst po celém těle, která se podobá masáži loktem, a nejmenší pár, vhodný pro detailní masáž připomínající unikátní rytí palcem.

Paní Velká koule

Jako plošnější masáž dlaní. Působí nejlépe na větších plochách – v oblasti beder a hýždí, ale taky třeba prsní svaly, hamstringy a lýtka

Cena 649 Kč

Pan Malý pár

Jako rýpavá masáž palcem. Geniální pomocník pro detailnější masáž – výhra pro hlavu, krk a trapézy, dlaně, chodidla, ale i hlubší masáž větších ploch kdekoli na těle

Cena 699 Kč

Pan Střední pár

Jako intenzivní masáž loktem. Univerzální pro většinu ploch na těle – na celá záda a nohy, na hýždě, stehna, lýtka, dají se i chodidla

Cena 749 Kč

Vážená paní Celá sada

Jako ultimátní kombo všeho. Tady se nemůžete zmýlit, touto triádou si už namasírujete celé tělo komplet od hlavy k patě

Cena 1649 Kč

Co je teda to koulení a jaký má efekt?

Koulení je ivousí pracovní název pro to, co na lekcích provádíme s těmito úchvatnými koulemi. Různě se po nich válíme, posouváme, kroužíme, tlačíme, třeme a všelijak se vedeně či intuitivně, ale hlavně vědomě pohybujeme.

Míčky se totiž díky svým vlastnostem a specifickým masážním technikám dokážou dostat skrz všechny vrchní tkáně (kůže, tuk, vrchní vrstva fascií a svaly) až k hlubším vrstvám fascií a uvolňovat z nich napětí.

Můžeme se tu hodiny bavit i o tom, jak působí na uvolnění zablokovaných energií. Ale věřte mi, že je výrazně lepší to pocítit na vlastní kůži, než se to snažit narvat do nedostačujících slov.

Výsledkem koulení je zkrátka okamžitá úleva. A nejen těch míst, které konkrétně koulíme. Mluvím o hluboké úlevě postihující celé vaše já. Uleví se od bolesti v zádech či kloubech, od ztuhlých míst, namožených či přetížených svalů. Uleví se ale i od stresu, přemíry myšlenek a nervového napětí, protože v kombinaci s hlubokým dechem má tato metoda masáže ultimátní vliv na relaxaci a regeneraci celého organismu a na spouštění samoléčebných procesů v těle.

Pro koho je koulení vhodné?

1. Jste celkově zdraví, ale prostě chcete masáž

Můžete koulet, jak je libo. Odnesete si z toho určitě velice příjemnou masáž zcela dle svých preferencí a potřeb, preventivní péči o své tělo, uvolnění problematických partií (jako například trapézy, bedra a hýždě po delším sezení) anebo regeneraci zatěžovaných částí těla (chodidla a celé nohy po sportu, svaly kolem páteře, namožené svaly ze cvičení apod).

2. Čas od času vás někde něco pravidelně pobolívá

Může to být zatuhlý krk, bolavá bedra, ztuhlá chodidla, nebo se třeba něco lehce ozývá v kolenou, kyčlích, mezi lopatkami. Vše vzniká jen a jen tím, jak se ke svému tělu chováme a jak ho dennodenně používáme. Míčky nám v této fázi zásadně pomáhají obrátit tok událostí zpět od dysbalancí k rovnováze, od bolesti k přirozenému stavu, kdy se tělo cítí příjemně. Systematickou masáží problematických partií lze odhalit, pochopit a vyřešit nejen opakovaně se vracející bolesti, ale hlavně jejich příčinu.

3. Trpíte na chronické bolesti pohybového aparátu

Ať jde o chronicky přetíženou část těla, nezdravé držení těla nebo i následky dávného zranění (například starou zjizvenou tkáň po operaci nebo vzniklou dysbalanci v těle), správná práce s masážními míčky vám může pomoct k úlevě a na cestě zpět ke zdraví. Uvolní ztuhlé tkáně, prokrví a rozproudí energii a dokonce i probudí ochablé svaly zpět k životu. Ale hlavně, hlavně vám míčky pomůžou vědomě prozkoumat a pochopit, jak vaše tělo funguje, a co od vás potřebuje.

Prosím vězte, že v této fázi je dobré konzultovat jejich využití se svým osobním fyzioterapeutem a hlavně postupovat obezřetně a šetrně ke svému tělu.

4. Máte za sebou aktuálně operaci či zranění

Dejte svému tělu čas, aby se samo začalo léčit. Pamatujte ale, že pohyb je život. Tam, kde se tkáně hýbou a prokrvují, tam proudí energie a přichází léčba. Proto je dobré v rámci fyzioterapie v určité fázi hojení a léčby zařadit jemné pohyby a případně i jemnou masáž zatuhlých oblastí těla.

Navíc, není třeba hned masírovat místo, které bylo zasaženo. Vaše tělo je celé propojené a zatuhlosti a bolesti po zranění můžou začít vznikat i úplně jinde. Míčky proto využijete kdekoliv a kdykoliv, klidně i na nemocničním lůžku – když máte zlomenou nohu, nic vám nebrání si na chvíli rozmasírovat záda a ulevit si od bolesti vzniklé z dlouhého ležení.

Mluvím ze své vlastní zkušenosti, a také z mnoha let studia a učitelské praxe. Se správným postupem a technikou, za doprovodu správného dýchání a bdělé pozornosti je skutečně možné si díky těmto kulatým zázrakům pomoci od bolesti a hlavně i aktivně napravovat různé dysbalance a neduhy v těle i mysli.

Prosím berte na vědomí, že stejně jako jakákoli jiná fyzická aktivita by i tato měla být konána uvědoměle a ideálně s plným souhlasem vašeho těla a potažmo nějakého externího odborníka či lékaře, a to zejména pokud řešíte nějaký specifický zdravotní problém.

Jak koulet a nekoulet?

Ať už s koulením začínáte, nebo si chcete jen připomenout jak na to, je určitě supr zmínit pár zásad. Znáte to, vždycky je nejlepší přijít se s něčím novým seznámit osobně, ať už na workshopu nebo při individuální péči. S koulením je to taky tak.

Chcete myslet hlavně na následující:

 • hluboký, nezadržovaný dech
 • postupovat jemně a pozvolna
 • nekoulet si vazy a úpony
 • vyhnout se přílišné bolesti
 • doplnit tekutin po masáži

Pro detailisty přikládám i podrobnější návod. I tak následující rady prosím berte hlavně jako připomenutí hlavních zásad, ne jako samospásný postup.

 • Základem je dýchat zhluboka celou dobu a NIKDY nezadržovat dech
 • Nádech nosem, výdech jakkoli – nosem, pusou, s úlevným zvukem
 • Intenzitu tlaku či bolesti udržujeme na škále 0-10 někde kolem 5-6
 • Vždy bychom měli být schopni volně dýchat a mít uvolněný obličej a oblast kolem krku a ramen (polud to nelze, máme přílišnou intenzitu nebo tlačíme někam, kam nechceme)
 • NIKDY nemasírujeme choulostivá vazová a úponová místa (třísla, karpály, achilovka, podkolenní jamka apod)
 • Čím pomaleji masírujene, tím vyšší regenerační účinek (rychlejší masáž je vhodná spíš třeba před sportem jako zahřátí svalů)
 • Posloucháme svoje tělo a postupujeme od nižší intenzity pomalu k vyšší, a pouze tam, kam nás tělo samo příjemně pustí – nic netlačíme přes nějakou mučírenskou bolest!
 • Když je nějaké místo příliš intenzivní, pomůže tlačit raději někde okolo, nedaleko – i to působí na postupné rozmotávání zatuhlostí
 • VŽDY si po masáži dopřejeme odpočinek a doplníme dostatek tekutin

Zopakuji to ještě jednou: pokud začínáte, vřele radím naučit se koulet s nějakým vykouleným profesionálem.

Co říkají ti, co už se mnou kouleli

„Koulení na míčkách je jedno z nejvíc uvolňujících a relaxačních cvičení, co na lekcích deláme. Tím, jak dokážou krásně promasírovat jednotlivé skupiny svalů, se potom člověk cítí blažený a téměř jako znovuzrozený. Míčky mám doma a pravidelně je používám.“

Evča P.

„Míčky mi umožnují si pomáhat sama, masírovat se sama, hluboko ovlivňovat to, kde mě co bolí. Mám skvělý pocit, že si to sama můžu ovlivnit, že se můžu dotýkat své bolesti a uvolňovat si ji, což při běžném cvičení tak úplně nešlo.“

Kačka N.

„Koulení na míčkách je myslím nejpřirozenější způsob masáže pomocí míčků a působení těla na konkrétních místech. Je to nejen účinné, ale i příjemné do míry, kterou každý z nás snese. Věřím, že při pravidelné aplikaci je to velice efektivní.“

Jitka P.

„Koulení je vždy naprosto nepopsatelně úlevná aktivita, kterou Ivča prokládá velmi jemnou jógovou praxí, takže není potřeba o józe cokoli vědět. Na své si přijdou nejen tanečníci jako já, ale i kancelářské myšky, sportovci nebo lidé se svalovými dysbalancemi a bolestmi zad.
Míčky mě tak nadchly, že jsem si je musela pořídit i domů.”

Simča F.

Chcete se taky zkoulet?

Pokud chcete zůstat v obraze, co se lekcí týče, sledujte sekci Co se chystá zde na úvodní ivousí stránce anebo se rovnou přidat do ivousí jógové rodinky, která všechno ví nejdřív a má na míčky slevu!

Toužíte-li po tom mít svoje zázračné koulivé míčky doma, písněte mi zprávu. Protože míčky pravidelně objednávám pro své lekce, mám je v nabídce i na prodej.

Tak koulení zdar a těším se na vás na nějaké další vykulené lekci!

S kulatou láskou,

ivous