O ivousovi

Kdo mě ještě neznáte, jsem ivous. Namaste, ahoj a těší mě 🙂

Jsem nadšená lektorka jógy a tance. Duší něco mezi terapeutkou a cestovatelkou. Působím hlavně v Praze a okolí, ale přijedu za vámi ráda kamkoli.

Tak nějak si pluju životem a hledám, co mi dává smysl. Docela dost jsem ho zatím našla v józe, cestování, pomáhání, sdílení, tvoření, veganství, zdravé životosprávě, v hudbě a tanci. Hledám si pořád dál a jsem zvědavá, co zase objevím.

Jsem člověk, co rád dělá spoustu věcí, nikdy nepřestane tvořit a vždycky bude chtít sdílet každou úžasnou maličkost nebo veličkost, na kterou narazí.

Jsem tvořič a chápač a dávač a sdíleč. Se špetkou prdlosti navrch.

Jóga s ivousem

Když učím:

  • jsem spíš jemná než drsná a spíš osobitá než vážná
  • věřím, že jde víc o péči a zvědavé zkoumání než o výkon
  • vedu vás k tomu, abyste poslouchali sami sebe víc než jakéhokoli lektora a objevovali, co vám vyhovuje a pomáhá
  • vždycky jdu za hranice fyzického (kromě těla mluvím i o dechu, myšlenkách a prožívání, poněvadž se to všechno navzájem ovlivňuje)
  • nabízím varianty pozic pro různé potřeby
  • ráda využívám pomůcky – bločky, dečky, bolstery, masážní míčky…
  • věnuji se celé skupině i každému z vás individuálně
  • zpívám mantry a hraju na tibetské mísy
  • používám zdrobněliny (Už jste slyšeli o kyčlíčkách a míčečcích? Já taky ne, ale prý to občas ze mě padá.)

Nicméně, popsat svoje vlastní lekce je jako definovat nedefinovatelné. Přijďte si se mnou někdy zajógovat a uvidíte sami 🙂

Co o mě napsali

Peťa N.:

Ivu doporučuju všemi deseti! Absolvovala jsem s ní jógové lekce a jako první vůbec mě seznámila s masážní jógou – extrapříjemnou a účinnou technikou, která mi už několikrát pomohla, když mě chytla záda. Na Ivě jako lektorce obdivuju, jak dobře vede lekce – jednoduše, přirozeně, bez složitých formulací, člověk vždycky ví, co má dělat, kde má mít ruku a nohu 🙂 – takovou schopnost..nebo talent..nemá mnoho lektorů. Jo a navíc má Iva moc příjemný hlas.

Simča F.:

Ivča je poklad! Zkusila jsem si dneska jógu (vedle lekce street dance, animation a body control choreo, kde mě hrozně inspiruje a pokaždé přijde s něčím novým) a prostě to nemůže být náhoda, že jsem na ni narazila. Děkuju  <3

Janička K.:

Jóga s Ivčou má silný terapeutický účinek, proto její lekce ráda navštěvuji. Její pojetí jógy a propojení s jógovou tradicí dodává každé hodině patřičnou hloubku a představuje příjemný zážitek.

Jitka P.:

Jóga s Ivousem je něco, co na běžné józe nezažijete! Jóga se přizpůsobuje potřebám cvičících. Povětšinou se jedná o hodiny klidného cvičení, proložené masážími míčky a oředevším teorií proč a nač, jógovou historií atp. Velmi příjemné a důležité je také komentování veškerých činností při cvičení, popř. pomocí být v komfortu. Každá hodina je jiná, každá je příjemná, obohacující, zklidňující tělo a mysl. Prostě mohu jen doporučit, protože pojetí jógových hodin s Ivou je naprosto výjimečné!

Moje jógové studium

Než se dostaneme k mému šťavnatému jógovému příběhu, dovolte mi pár sušších informací.

Prozatím mám za sebou 3 zásadní jógové kurzy – dva multistyle kurzy (jeden v LA, USA, a druhý v Dharamshale v Indii) a jeden specializační na jógovou terapii (taky v Dharamshale). Celkem to čítá 600 hodin jógového studia.

V rámci těchto kurzů jsem se zaměřila na různé oblasti – zejména Hatha, Vinyasa, Iyengar, restorativní jógu, Ajurvédu a jógovou terapii. Studovala jsem i Ashtanga Vinyasa jógu, ale s tou jsme se vnitřně krapet minuly. Jsem asi Hatha člověk skrz na skrz.

V Praze jsem absolvovala ještě několik specializačních kurzů – například kurz Trigger Point Therapy zaměřený na masážní pomůcky a myofasciální uvolnění, nebo kurz Manuální Terapie (měkké techniky, mobilizace kloubů).

Jsem věčný jógový student. A myslím, že každý správný lektor by měl být. Takže ve volných chvílích studuju učebnice Ajurvédy a těším se na další kurzy.

Moje jógová cesta

A konečně můj jógový příběh. Začal u tancování. Díky tanci jsem se před lety dostala na pár měsíců (a opakovaně) do LA, kde jsem objevila Marju. Úžasná to bytost. Marja vedla jógu pro tanečníky a její lekce mi otevřely úplně nový svět – ten, co jsem celou dobu měla uvnitř. A začaly se dít věci.

Po návratu domů jsem najela na pravidelnou praxi. Jako zázrakem jsem se zbavila spousty neduhů z těla i mysli. Drasticky se mi snížila frekvence migrén a ještě drastičtěji se mi zlepšila imunita. Moje prožívání sebe sama, lidí okolo i celého života se obrátilo o 180°. Nebo asi i víc, ale kdo to má měřit.

Marja se nás na jedné lekci v Savasaně zeptala, kdo skutečně jsme a co je pro nás skutečně důležité. Čemu chceme věnovat svůj čas a energii. A já si tehdy pomyslela: PŘESNĚ TOMUHLE. Tohle je ono. Chci tomu věnovat každý den a sdílet to s ostatními.

Už tehdy jsem považovala jógu za zázrak, který si člověk přece nemůže nechat pro sebe. Je to příliš úžasné, příliš dobré, příliš potřebné.

Tohle musíme posílat dál. A násobit.

Po prvním kurzu jsem tedy začala hned učit. Otevřené lekce, firemní jógu, tématické workshopy… S každou další odučenou lekcí jsem se jen utvrzovala v tom, že jdu správným směrem.

Následovalo další studium, cesta do Indie, první jógový pobyt a teď jsme tam, kde jsme.

Co bude s ivousem dál?

To je jasné.

Bude dál jógovat, cestovat, studovat, poznávat, tvořit, sdílet a tak všemožně proplouvat životem a hledat, co dává smysl.

Jestli vás zajímá, co se s ivousem zrovna děje, doporučuji sledovat na blogu rubriku O ivousovi.